Витамин С е хранително вещество от основно значение за организма, което поддържа здравето ни по различни начини. Той е известен като основен витамин, което означава, че трябва да си го набавяме чрез храната, защото човешкото тяло не може да го произвежда самостоятелно.
Витамин С е антиоксидант и е важен за заздравяването на рани, засилва работата на имунната система, за да може тя да се противопоставя на инфекциите, подпомага образуването на колаген и усвояването на желязото. Той също така помага на нашите тъкани да растат и да се възстановяват, което е от съществено значение за ефективните тренировки.
В тази статия ще разгледаме ползите от витамин С и ще намерите списък от 20 храни, които можете да приемате, за да увеличите нивата на витамина.
Ползи от витамин С
АнтиоксидантВитамин С е една от най-добрите естествени защити, с помощта на която тялото ни може да се бори с оксидативния стрес или увреждането на клетките и тъканите. Много хронични заболявания са свързани с оксидативно увреждане на тъканите. Достатъчният прием на витамин С също е от съществено значение за заздравяването на рани.
Подобрява работата на имунната системаВитамин С подпомага имунната ни система по няколко начина – като гарантира, че кожата ни действа като бариера срещу увреждането на околната среда, като поддържа клетките, които ни помагат да се борим с инфекциите и премахва заразените клетки. Изследвания многократно показват, че достатъчно високите нива на витамин С в менюто могат да помогнат в борбата с респираторни инфекции, като обикновена настинка.
Подпомага усвояването на желязото и дава енергияАдекватно усвояване на желязото е абсолютно необходимо за нашето здраве. Желязото е нужно за хемоглобина (протеина в червените кръвни клетки, който пренася кислорода в тялото и ни дава енергия). Въпреки това, за организма може да е трудно да усвои част от желязото, което приемаме чрез храната. Източниците на желязо от животински произход могат да се абсорбират по време на храносмилането, но за тялото е по-трудно да използва желязото от растителни източници. Консумирането на витамин С заедно с храни, съдържащи желязо, помага на тялото ни да усвоява и използва желязото, съдържащо се в храните, които ядем.
Производство на колагенКолагенът помага за поддържането на нашите стави, кръвоносни съдове, коса, кожа и нокти, а витамин С е основен фактор в процеса на синтезиране на колаген в тялото.
20 храни с високо съдържание на витамин С
Чушки (жълти или оранжеви)Нивата на витамин С в чушките се променят при процеса на узряване. Учените са установили, че жълтите чушки имат най-много витамин С (159 мг на 100 г) в сравнение със зелените чушки с 16,52 мг.
Броколи Те съдържат 93,2 милиграма витамин С в 100 грама продукт. Също така са богати на фибри, което подпомага храносмилането. Брюкселско зелеБрюкселското зеле има малко по-ниско съдържание на витамин С от броколите. То съдържа приблизително 85 мг витамин С на 100 г продукт. Брюкселското зеле също е растителен източник на желязо, което е от съществено значение за здравето на червените кръвни клетки.
ЗелеЗелето съдържа 36,6 мг витамин С на 100 г продукт и има други антиоксидантни фитохимикали, които помагат в борбата с увреждането и възпалението на клетките.
Пъпеш (сорт Канталупа)Известен още като сладък пъпеш, той съдържа около 36 мг витамин С на 100 г продукт. Той също е богат на манган, фибри и вода, което го прави вкусна и здравословна закуска.
КарфиолПодобно на броколите, брюкселското зеле и обикновеното зеле, карфиолът е богат на витамин С. Той съдържа 48,2 мг от витамина на всеки 100 г продукт и е чудесен източник, както на витамин С, така и на фибри. Катриолът е популярен продукт използван в много ястия с ниско съдържание на въглехидрати.
Доматен сосТъй като доматите са добър източник на витамин С, същото важи и за доматеното пюре. То е често срещана съставка в супи и сосове. 100 г доматено пюре съдържа 21,9 мг витамин С, в допълнение към витамин А, фолиева киселина, калий и много други витамини и минерали.
ПортокалиПортокалите съдържат 53,2 мг витамин C и вероятно са храната, която хората най-често свързват с витамин C. Въпреки че портокаловият сок съдържа витамин C, консумацията на целия плод на портокала осигурява по-малко захар и повече фибри на 100 г продукт.
ГрейпфрутНепосредствено след портокалите, грейпфрутът съдържа около 38 мг на 100 г продукт. Мнозина избират да ядат грейпфрут със захар, но би било по-добре да намерите различен източник на витамин С, отколкото да добавяте захар, когато хапвате грейпфрут.
ГуаваТози плод съдържа 238 мг витамин С на 100 мг продукт, което го прави отличен източник на хранителни вещества и може да се класифицира като „супер плод“. Гуавата е богата и на други антиоксиданти, фибри и калий.
КейлОбикновено си представяме плодове, когато мислим за витамин С, но кейлът съдържа 120 мг от витамина на 100 г продукт. Можете да консумирате щедри количества кейл (който също е с високо съдържание на фибри), защото той има малко калории - само 50 kcal на 100 г продукт.
КивиВъпреки че са малки, кивитата са пълни с витамин С - 105 мг на 100 г плод. Само на едно киви на ден може да ви помогне да изпълните препоръчителния дневен прием.
Манго
Мангото е друг плод с оранжев и жълт цвят, който съдържа приблизително 26 мг витамин С на 100 г плод. Също може да се приема като сок, но е по-добре е да ядете целия плод, отколкото да пиете сока, за да избегнете добавени калории.
ПапаяМожете да получите всичките си дневни нужди от витамин C само от една папая, тъй като тя съдържа 60,9 мг витамин C на 100 г продукт и около 230 мг в един цял плод, . Макар и по-рядко срещана от цитрусите, папаята е богата на хранителни вещества и можете да я добавите към списъка си за пазаруване.
АнанасАнанасът съдържа 47,8 мг витамин С в порция от 100 г плод. Той съдържа повече от витамина в сравнение с портокалите и мангото, а ананасите са доста лесни за намиране през цялата година. Изберете пресни цели плодове или консервирани във вода (без добавена захар).
КартофиОбикновените картофи с кора съдържат около 11,4 мг витамин С на 100 г продукт, а сладките картофи съдържат 17 мг. Не забравяйте, че нишестените зеленчуци могат да бъдат добър източник на витамини.
СпанакСпанакът също е източник на нехемово желязо за тези, които следват веган или вегетариански диети. Той съдържа 28,1 мг витамин С на 100 г продукт.
Ягоди100 г ягоди съдържат 58 мг витамин С, а една мерителна чаша може да надвиши дневните ви нужди. Естествено сладки, ягодите са чудесни за смутита или също толкова добри за директна консумация.
ДоматиДоматите допълват ежедневните ви нужди от витамин С с 39 мг на 100 г продукт. Доматите също са засищащи поради високото си съдържание на фибри и вода.
ДиняСладката диня съдържа около 8,1 мг витамин C на 100 г плод. Въпреки че динята не е концентриран източник на витамин С, тя е с ниско съдържание на калории и е чудесен начин да добавите малко витамин С към менюто си.
Заключение
Витамин С е от съществено значение за нашето здраве и знанието кои храни са добри източници на витамина, може да ви помогне да се чувствате сигурни, че получвате достатъчно от него. За щастие храните с високо съдържание на витамин С обикновено имат и други важни хранителни вещества, което ги прави още по-полезни. В допълнение към здравословната диета с плодове и зеленчуци, някои хора може да изберат да приемат добавка с витамин С, за да се уверят, че техният прием е достатъчен.
Статиите са само и единствено с информативен и образователен характер и не трябва да се приемат като медицинска консултация. Ако имате притеснения консултирайте се със здравен специалист преди да приемате хранителни добавки или да правите особени промени в диетата си.