Даниел Скали – световен рекордьор за най-продължителен планк

Добре дошли в нашата нова поредица, в която интервюираме атлети, които са достигнали най-високите върхове в тяхната сфера на спорта.
Ако все още не сте чували за Даниел Скали (Daniel Scali) нека да ви го представим като мъжа с желязна воля. Австралиецът към момента държи световния рекорд по най-продължителен абдоминален планк с невероятните девет часа, тридесен минути и една секунда. Уникално! Даниел постига този рекорд въпреки че страда от синдром на Зудека, в следствие от травма при злополука от детството.
Говорихме с Даниел, за да разберем как е успял да усъвършенства спокойствието, силата и прага си на болка, които са нужни за подобен световен рекорд.

Даниел ни обясни какво представлява състоянието му. То се появява след като пада от трамплин, когато е бил на 12 години. От тогава, след като костите му са зараснали той изпитвал хронична болка. Както можете да си представите, това е оказало голямо влияние на тийнейджърските му години, защото не винаги е можел да прави всички неща, които са правели приятелите му.
На Даниел му е станало ясно, че животът му ще се е промени след този инцидент. Той е трябвало да приеме това и е успял да си изгради страхотен начин на мислене.
Това беляза началото на пътя на Даниел. Помогнало му е това, че е имал някаква рутина и е поел нещата в свои ръце.
Даниел е започнал да прави планк в края на всяка тренировка. Но е увеличавал времето за упражнението с всяка следваща тренировка. Планкът дори донякъде го е разсейвал от болката.
И така започна всичко. Той започнал с двуминутен планк, след това петминутен, след това 15-минутен, последван от 30-минутен. В този етап любопитството на Даниел се засилило. Той искал да постави световен рекорд.

Разбира се, Даниел е осъзнал, че ще отнеме много повече от приспособяване на раменете и корема. Изисквало се е усилено трениране.
“Това може да не звучи, като нещо дребно за много хора, но когато се стремиш да счупиш световен рекорд трябва да дадеш много от себе си.”
Това е доста сериозен тренировъчен режим...
Даниел обяснява, че поради състоянието си, едно възпаление в следствие на болката е можело да му причини сериозни щети и това не е било единственото му притеснение.
Можем да си представим, че всеки вид болка на четиринадесетата минута при постигнат рекорд от 9 часа и 30 минути, би била повод за притеснение.
Даниел счупил световния рекорд с помощта на своя “психологически треньор”. Те създали няколко метода, чрез които Даниел преодолял болката, психически и физически.
Въпреки че тази техника няма много дълготрайни резултати, тя е помогнала на Даниел да се стабилизира за 20-30 секунди, за да може да се върне в кондиция. В началото на всеки час, Даниел прилагал определена техника.
Освен желанието на Даниел да счупи световния рекорд, той е имал за цел да даде гласност на проблемите относно синдрома на Зудека и да събере 10 000 австралийски долара, които да дар на Pain Australia. Той със сигурност счупи рекорда и дори го удвои, но също така събра 20 000 долара. Всичко това докато говори за каузата си.
“На този етап бих искал да продължа да насочвам вниманието на хората към състоянието наречено синдром на Зудека и към тези, които се борят с хроничната болка. Основната ми цел беше да покажа, че независимо от какво страдате или през какво преминавате, ако вложите усилие и концентрация, и използвате болката като гориво, което да ви тласка напред, тогава можете да се справите.”

Това е съветът на Даниел за всеки, който обмисля как да си постави определена цел. “Започнете с нещо малко”. И не, в този случай “малко” не означава 100 лицеви опори и коремни преси на ден.
“Започнете с нещо малко. Десет минути разходка в квартала или нещо подобно. След това всеки ден надграждайте малко по малко. Направете така, че следващия път като излезете на разходка нека да бъде за десет минути и половина, просто опитайте и бъдете активни.”
Независимо дали страдате от синдром на Зудека или не, можете да приемете това като знак, че е време да си поставите цел и да работите по постигането й. Ако Даниел може да направи планк за 9 часа, тридесет минути и една секунда, тогава и ви можете да си поставите цел, която искате да изпълните. И можете да я осъществите. И ето още няколко думи от Даниел, които да си спомните в моментите, в които тялото ви иска да се откаже.
“Това е чувството, което усещате, когато сте успели да направите нещо или сте си поставили макар и малка цел и сте я постигнали. Особено, ако носите някакъв товар. Не можете да опишете чувството на удовлетворение, което усещате.”
