Безплатна доставка над 115 лв Нови колекции облеклo Доведи приятел и спечели 20 лв

45% НАМАЛЕНИЕ НА ВСИЧКИ ВЕГАН ПРОДУКТИ | БЕЗ КОД
33% НАМАЛЕНИЕ НА ПОЧТИ ВСИЧКО ОСТАНАЛО | КОД: MYPBG
БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА ЗА ПОРЪЧКИ НАД 100 ЛВ

TRAINING

Как да започнем да медитираме? | 5 лесни стъпки за начинаещи

Медитацията има много ползи за нашето психично здраве. Тя може да ни даде време да прочистим мислите си, помага ни да се свържем с тялото си и ни насърчава да се концентрираме. Това не е толкова лесна практика, защото определено изисква известна отдаденост и време, но можете да започнете и да проверите дали е полезна и приятна за вас.

Има няколко неща, които можете да направите като начинаещ/а, за да започнете да се занимавате с медитация и няколко начина, с които можете да започнете наистина да й се наслаждавате и да развивате своите способности за медитация.

1. Седнете (или легнете) удобно 

Намерете най-удобна за вас позиция. Това може да е в седнало положение с кръстосани крака на пода, класически стил на медитация или легнало положение. Уверете се, че се чувствате комфортно, за да може умът ви да влезе в зоната на медитация. Ако лесно се разсейвате от изтръпнал крак или болки в гърба, това само ще прекъсне вашата практика. Така че застанете удобно.

2. Планирайте времето си 

Започнете с 5 минутки медитация, нагласете си таймер, така че да знаете, че не се ангажирате за повече от предвиденото време. След като направите няколко 5-минутни сесии (в продължение на няколко сеанса), започнете да се стремите да увеличавате времето до 10 минути.  Но ако ви се струва малко по-сложно да влезете в състояние на медитация, поддържайте сесиите си кратки или толкова дълги, колкото ви е необходимо, приятно и полезно.

3. Слушайте музика 

Някои може да кажат, че това е излишно разсейване. Ако обаче имате напрегнат и натоварен ум, който се бори за няколко секунди тишина, тогава започнете вашите сесии с малко музика. Това е чудесен начин да влезете в състояние на медитация.

За предпочитане е музиката без текст (тоест само с аудио) и се уверете, че силата на звука не е твърде силна, за да можете да чувате дишането. Фоновата музика също може да бъде огромен източник на комфорт и успокоение, а това е ключово за медитацията.

4. Използвайте дишането си 

След като започнете да медитирате, понякога ума ви лесно започва да се лута. Мислейки за това какво ще вечеряте по-късно или за нещо смущаващо, което се е случило на работа или през деня.

Винаги, когато тези мисли нарушават вашата медитация, използвайте дишането си, за да се върнете обратно към състояние на концентрация и съзерцание. Започнете да се фокусирате върху дишането си и това как го контролирате. Това ще върне фокуса ви към тялото и ще се уверите, че сте концентрирани.

5. Превърнете го в навик 

Най-лесният начин да се уверите, че правите нещо редовно е да го превърнете в навик. След като направите медитацията част от ежедневието си, тя се превръща в неизменна част и от деня ви, като миенето на зъбите, винаги ще се уверявате, че тя е изпълнена. Тя ще стане част от деня ви, без която не можете.

Заключение

Медитацията има безброй ползи за здравето, включително контролиране на стреса и безпокойството.

Важно е да започнете плавно с медитацията, тъй като, в началото може да изглежда малко обезсърчително и трудно, затова започнете с кратки сесии, като първоначално интегрирате музиката в практиката си и използвате дъха си като инструмент за концентрация на мислите си.

 Използвайки всички тези съвети, бързо ще станете по-добри и уверени в медитация.

Статиите са само и единствено с информативен и образователен характер и не трябва да се приемат като медицинска консултация. Ако имате притеснения консултирайте се със здравен специалист преди да приемате хранителни добавки или да правите особени промени в диетата си.
Shannah Hatch
Shannah Hatch Писател и експерт
Сана Хач започва кариерата си в областта на храненето, след като посещава семинар на 'Farm to Fork'. В момента работи като диетичен работник, осигуряващ хранителни насоки и подкрепа в NHS. Преди това тя е работила за създаването на нови хранителни продукти и добавки. Най-приятният й опит в обучението включва засенчване на други здравни специалисти и присъствие на разговори по редица въпроси като връзката между нашата диета, женските хормони и спорта. Сана е участвала в много доброволчески възможности, включително работа с банки за храни, водещи семинари за спортно хранене и участие в пробни проучвания. Тя се надява да продължи да прави разлика в индустрията, като обучава и си сътрудничи с други, за да насърчи доброто хранене.

Свързани публикации